Czy można wyklejać buty klejem superglue?

Kleje na bazie cyjanku

Popularnych klejów jak: Super-Glue, Kropelka czy TADAM chyba nie muszę nikomu przedstawiać. 

Są to kleje na bazie cyjanoakrylu. Charakteryzuje je całkowita przezroczystość, ostry, drażniący zapach oraz bardzo krótki czas wiązania - zwykle około minuty.

Takie kleje absolutnie nie nadają się do wyklejania strojów tanecznych, czy butów. Po zaschnięciu klej jest sztywny i kruchy co powoduje, że kamienie na 100% będą odpadać.

Cyjanek rozpuszcza delikatnie klejone powierzchnie wtapiając je ze sobą przez co tworzy się połączenie. Patrząc na tylną część kamienia widzimy, że jest on pokryty cienką warstwą - najczęściej w kolorze srebrnym. 

Kleje na bazie cyjanku wchodzą w reakcje chemiczne z tą warstwą powodując, że odpada ona od lustra czyli przedniej części kamienia.

Klej do tkanin, a wyklejanie butów

Klej "do tkanin"

Większość produktów opatrzonych napisem "Klej do tkanin", jak chociażby bardzo popularny klej "Gutermann'a" również nie do końca spełni swoją rolę.

Czy moim zdaniem jest to zły produkt, przecież bardzo dużo osób go chwali? Absolutnie NIE. Po prostu najlepiej nadaje się do tego, o czym mówi etykieta, czyli do sklejania ze sobą dwóch kawałków materiału.

Używamy go w swojej pracowni chociażby po to żeby ustalić pozycje małych elementów na stroju przed ich przyszyciem. Na przykład w przypadku pracy przy kostiumach do gimnastyki artystycznej.

Klej ten schnie dosyć szybko, jego aplikacja jest niewygodna i pozostawia cienkie nitki, z którymi później trzeba walczyć, a przyklejane nim kamienie najprawdopodobniej odpadną po pierwszym kontakcie z wodą.

Krótki czas wiązania jest niewątpliwie największą zaletą tego kleju. Nie rozpuszcza przy tym klejonych powierzchni jak kleje z grupy cyjanoakrylowych. Jeżeli więc potrzebujesz na szybko przed występem dokleić kilka kamieni jest to idealne rozwiązanie

Jeżeli jednak oczekujesz trwałych efektów należy użyć klejów, które opiszę za chwilę.

Klej Chrisanne Clover

Kleje firmy Chrisanne Clover

Gęste, białe o lekkim nie-drażniącym zapachu. Po wyschnięciu stają się przezroczyste, a co najważniejsze nadal pozostają miękkie i elastyczne.

Takie są właśnie kleje popularnej marki Chrisanne Clover. Na rynku mamy dostępne warianty w małym i dużym opakowaniu (zdjęcie powyżej).

Jak potwierdza sam producent, są to dwa różne produkty. Różnią się one składem, odcieniem i gęstością.

Mniejszy, jest klejem bardziej ogólnego zastosowania. Do przyklejania kamieni, cekinów i jetów dużo lepiej nadaję się właśnie ten większy 250ml (etykieta z kamyczkami).

Przez długi czas używaliśmy go w swojej pracowni. Niestety ma jedną istotną wadę. Jest dosyć duży i mimo, że wystarcza na 6 - 8 tys. kamieni to jego aplikacja z racji rozmiaru opakowania jest bardzo niewygodna, zwłaszcza jeżeli ktoś ma małe dłonie. Po otwarciu najlepiej jest go zużyć w ciągu kilku miesięcy, inaczej straci on swoje właściwości.

Klej do kamieni i aplikacji

Jakiego kleju my używamy?

Od conajmniej 3 lat do wyklejania wszystkich szytych u nas kostiumów używamy kleju niemieckiej firmy ze zdjęcia powyżej.

Jest to klej na bazie wody, dedykowany specjalnie do kamieni i cekinów.

Przyklejane nim kamienie nie odpadają, a co najważniejsze stroje można spokojnie prać w temp. 30st. Od produktu Chrisanne różni się tym, że jest dużo mniejszy, przez co aplikacja jest bardzo wygodna i precyzyjna. Starcza na przyklejenie ok. 10 gross kamieni (1 koperta), przez co najprawdopodobniej zużyjecie go zanim zdąży się przeterminować czy stracić swoje właściwości.Jeżeli nie masz do wyklejenia strojów całej formacji tylko pojedynczy kostium swój lub swojego dziecka i oczekujesz trwałych efektów, to zdecydowanie polecam ten klej.


Kup teraz - cena 35 zł